Üç gün sürecek toplantılara yaklaşık 30 bin katılımcı gelirken, Hz. Muhammed’in örnek yaşamı temelinde insan haysiyeti, adalet, doğruluk, istişare, hoşgörü, bağışlama, kişilerin etkin kökenine bakılmaksızın bireysel eşitlik gibi konularda bilgiler veriliy

BALTIMORE (AA) – ABD’de yaşayan yaklaşık 30 bin Müslüman, bu yıl 40’ıncısı düzenlenen Kuzey Amerika İslam Camiası’nın (ICNA) yıllık toplantısında bir araya geldi.
ABD’deki en büyük Müslüman sivil toplum örgütlerinden olan ICNA’nın Müslüman Amerikan Cemiyeti (MAS) ile ortaklaşa düzenlendiği konferans, bu yıl 23-25 Mayıs tarihleri arasında Baltimore Kongre Merkezi’nde başladı.
Her yıl ABD’de yaşayan binlerce Müslümanı bir araya getiren konferansa, ülkedeki Müslümanların en geniş katılımla bir araya geldiği program niteliği taşıyor. İslam aleminin tanıdık alim, akademisyen ve aktivist simalarının katıldığı konferansa bu yıl 30 binin üzerinde kişi katılıyor.
Konferansın ana temasını Hz. Muhammed’in evrensel barış ve sevgi mesajı oluştururken, ABD’deki Müslüman sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin yanı sıra İmam Suhaib Webb, imam Siraj Wahhaj, öğretim üyesi Jamal Badawi gibi ülkede bilindik isimler bu yılki programda da yer aldı. Panellerde dinleyenlere Hz. Muhammed’in örnek yaşamı temelinde insan haysiyeti, adalet, doğruluk, istişare, hoşgörü, bağışlama, kişilerin etkin kökenine bakılmaksızın bireysel eşitlik ve İslamofobi ile mücadele gibi konularda bilgiler aktarıldı.
-“Rekor katılım oluyor”
AA muhabirinin sorularını yanıtlayan ICNA Başkan Yardımıcı Vakkas Seyid, yıllık toplantılarını son birkaç yıldır Maryland eyaletindeki Baltimore şehrinde yaptıklarını söyledi. Önceki yıllara göre katılımın her geçen yıl arttığına vurgu yapan Seyid, “Bu yıl rekor katılım oluyor, yaklaşık 30 bin kişinin katılımı söz konusu. Konferansın ana teması ise Hz. Muhammed. Peygamberimizin kişiliğine, yaşamına ve karakterine yönelik daha fazla insanlara bilgi aktarabilmek istedik, Peygamberimizin hayatının onların yaşamlarına ışık tutmasını istedik” diye konuştu.
Yaklaşık 400 firmanın da fuar alanında stant kurduğunu belirten Seyid, Güney Afrika Cumhuriyeti, Japonya, Birleşik Krallık ülkelerinden de gelenlerin olduğu dünya genelinden 140 civarında seçkin konuşmacının da davetli olarak katıldığı bilgisini verdi.
-“Toplantılar dinimizi, Peygamberimizi daha iyi öğrenmemize yardımcı oluyor”
Üç gün sürecek toplantılara çocuklarıyla birlikte gelen Malezya kökenli Aisha Bakr, toplantının ABD’de yaşayan Müslümanları bir araya getirmesi açısından çok anlamlı olduğunu söyledi. Bakr, “ABD’de yaşayan Müslümanların birlikte hareket edebilmesi, bir araya gelebilmesi gibi İslam’ı doğru yansıtabilmesi de çok önemli. Bu tarz bilgilendirici toplantılar da bizim dinimizi, Peygamberimizi daha iyi öğrenmemize, bilgilenmemize yardımcı oluyor. Böylece biz Müslümanlar da kendimizi daha iyi anlatabilme imkanı bulabiliriz” diye konuştu.
Fuarda kitap firmalarından kıyafet ve gıda satan şirketlerin yanı sıra insani yardım kuruluşlarının stantları da bulunuyor.
Article Courtesy: Memleket

Leave a Reply

SUBSCRIBE
OUR NEWSLETTER

Islamic Circle of North America
166-26 89th Ave
Jamaica, Queens
NY 11432

Telephone/Fax: (855) 855-ICNA (4262)